پدیده قاچاق علاوه بر پیشگیری به درمان نیاز دارد

چاپ

 به گزارش مروارید نیوز به نقل از  روابط عمومی گمرک شهید رجایی ناظر گمرکات استان هرمزگان در نشست خبری که به مناسبت سالروز فرمان تاریخی مقام معظم رهبری پیرامون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد گفت: پدیده قاچاق یک عارضه است که علاوه بر پیشگیری به درمان نیاز دارد و آنچه در پیشگیری مد نظر است درمان می باشد که لازم است ابتدا به درمان ریشه ها و عارضه های پدیده قاچاق بپردازیم تا قبیح بودن فعل قاچاق به عنوان یک فرهنگ در جامعه عرف شود.
وی افزود: خوشبختانه با تعامل دستگاههای اطلاعاتی، انتظامی و قضایی استان به توفیقات زیادی در پیشگیری و مبارزه با پدیده قاچاق کالا رسیده ایم و این موفقیت علاوه بر هماهنگی دستگاهها، مرهون مدیریت دکتر جادری به عنوان استاندار و سکاندار مدیریتی استان است که بستر بسیار مناسبی جهت همکاری دستگاههای اجرایی استان با یکدیگر را فراهم نموده است.
مدیرکل گمرک شهید رجایی اضافه کرد: رسیدگی به پرونده های کشف شده قاچاق کالا ارجاعی از سوی گمرک به محاکم قضایی استان در کمترین زمان ممکن رسیدگی شده و رای صادر میشود و به متخلفان فرصت قانون گریزی داده نمی شود. همچنین نیروی انتظامی در بحث پیشگیری و مبارزه با قاچاق سهم بسیار زیادی در کنار گمرک داشته اند که این همکاری و تعامل قابل تقدیر و تشکر می باشد.
دشتانی اظهار داشت: ستاد نظارت گمرکات استان هرمزگان از پنج گمرک اجرایی (گمرک شهید رجایی، شهید باهنر، بندرلنگه، قشم و کیش) و ۱۸ دفترخانه گمرکی تشکیل شده است که بیش از ۵۴ درصد فعالیتهای تجاری کشور به عهده گمرکات این استان می باشد و از این میزان حدود ۴۳ تا ۴۶ درصد فعالیتها در گمرک شهید رجایی انجام میشود.

وی با اشاره به اینکه ایران پنجمین کشور ترانزیتی جهان به شمار می رود و در منطقه بعد از کشور ترکیه مقام نخست را به خود اختصاص داده است بیان کرد: روزانه بطور تقریبی حدود ۳۵۰۰ محموله وارداتی و ترانزیتی، صرفا تشریفات گمرکی آنها در گمرک شهید رجایی انجام خارج میشود و در حال حاضر ۲ دو دستگاه X-Ray از نسل دوم ، روزانه محموله ۳۵۰ دستگاه کامیون را اسکن می نمایند.

مدیرکل گمرک شهید رجایی افزود: در سال جاری یک دستگاه پرسرعت تصویربرداری الکترونیکی کامیونی از نسل چهارم توسط دولت خریداری و به گمرک شهید رجایی وارد گردید و اکنون عملیات آماده سازی و ساخت محل نصب آن توسط اداره کل بنادر و دریانوردی استان در حال انجام است که با راه اندازی این دستگاه X-Ray محموله حدود ۱۰۰۰ دستگاه کامیون با قابلیت افزایش تا ۱۵۰۰ دستگاه در حین حرکت با سرعت ۴۰ تا ۶۰ کیلومتر در ساعت روزانه اسکن خواهد گردید.
وی با توجه به اقدامات گمرک در ۴ سال گذشته عنوان کرد: راه اندازی پروژه ملی پنجره واحد تجارت فرامرزی یک موفقیت مهم در تجارت کشور بود که ۲۷ دستگاه اجرایی دولت در آن عضویت داشته و کماکان با گمرک همکاری دارند که در این سامانه تمامی اسناد بصورت الکترونیکی دریافت می گردد و همچنین دریافت مجوزهای قانونی در استان نیز انجام می یپذیرد و نیاز به مراجعه افراد به سازمان متبوع در مرکز نمی باشد. ارتقاء زیرساختهای ارتباطی با سایر دستگاهها و تجهیز گمرک به دستگاههای کنترلی از دیگر اقدامات مهم گمرک در راستای شفافیت تجارت و پیشگیری از قاچاق بوده است.
علیرضا دشتانی با بیان اینکه همه این اتفاقات در ۴ سال گذشته رخ داده است اظهار کرد: لازم است این اقدامات مهم به طور خاص از طریق رسانه های جمعی به آگاهی عموم برسد، بدیهی است این حرکت نوین زمینه ساز پیوستن جمهوری اسلامی ایران به دهکده تجارت نوین جهانی می باشد.
مدیرکل گمرک شهید رجایی در پایان افزود: گمرک جمهوری اسلامی با بیش از ۱۸ هزار و یکصد میلیارد تومان رتبه اول درآمدهای دولتی را بعد از نفت به خود اختصاص داده است و گمرکات استان در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد و ۲۶۷ میلیون تومان درآمدزایی داشته که این رقم در قیاس با سال ۹۴ که درآمد گمرکات ۷ هزار میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده ۵۴ درصد رشد را تجربه کرده است که در اصطلاح اقتصادی به عنوان جهش درآمدی منظور می گردد.
در ادامه این جلسه مهدی رضایی مدیرکل گمرک شهید باهنر به اقدامات مهم گمرک در زمینه مقابله با پدیده بیوتروریسم اشاره نمود و اظهار داشت: برخی کشورها با هدف آسیب رساندن به زیرساختهای بهداشتی،کشاورزی،آموزشی و … اقدام به ارسال برخی کالاها به کشور می نمایند که بی توجهی یا کم توجهی به ان می تواند آثار مخربی را به دنبال داشته باشد و هوشیاری و اقدام به موقع کارشناسان گمرک در این زمینه نقش بسزایی در جلوگیری از ورود این قبیل کالاها به کشور دارد.
وی افزود: گاها امکان دارد در مواردی نیز برخی اقدام به ورود کالا از طریق مرزهای غیر رسمی بصورت قاچاق به کشور نمایند و سلامت افراد جامعه یا محیط زیست را با خطر مواجه سازند که لازمه آن توجه عموم و آحاد افراد جامعه در خصوص عدم خرید اینگونه کالاها می باشد.
مدیرکل گمرک شهید باهنر اظهار داشت: گمرک با همکاری سازمان انرژی اتمی، سازمان قرنطینه های نباتی و دامی، اداره غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و سایر دستگاههای امنیتی و نظارتی تمام توان خود را جهت مقابله با ورود این قبیل کالاها به کشور به کار خواهد بست تا نگرانی در جامعه حاصل نگردد و از سوی دیگر خریداران نیز باید به این مهم توجه داشته باشند تا نسبت به خرید اینگونه کالاها که با مجوز رسمی و از مبادی رسمی وارد نمی شوند اقدام ننمایند.
انتهای پیام/ب